Все съм в търсене на нещо за четене. Последните 3 книги, които прочетох ги взех от родителите ми, а преди това назаем от приятелка. Не съм си купувала книга от средата на лятото и така и не си поднових картата за библиотеката тази година. Е, не е късно…Чете ми се, но не знам и аз какво. Затова и не се поддавам на новите книги, макар че много от тях ми се струват интересни, нито пък на промоции в книжарниците. За 1 ноември със сигурност ще се възползвам от намаленията, а и не е като да нямам списък с книги, които искам да си купя като “Спомени и погрешна информация” на Джим Кери, “Бледа синя точица” на Карл Сейгън, новата книга на Георги Господинов, разбира се и още. Всичко това описвам в читателския си дневник, който препоръчвам на всеки четящ човечец. Както и Goodreads, за да се състезавате със себе си от началото на годината. Онази ваша версия, която е направила “предизвикателството” с броя книги, които да прочетете за една година е друга от версията сега. Не е ли?!
Няма да се впускам в повече излишни детайли, но сайта Goodreads наистина е полезен и е богат източник на информация за книги. Аз съм в екраните ви, за да препоръчам 6 уютни книги за есента, които подхождат на сезона и всичко, което ни носи той. Дори и да сте ги чели – няма да съжалите, ако повторите.
6 уютни книги за есента
“Човек на име Уве”, Фредрик Бакман
Публикуван през вече далечната 2012 година, книгата разказва трогателната история за самотен старец и неговите нежни връзки с околните хора, които постепенно разкриват голямото му сърце. Той на пръв поглед е мрачен, недружелюбен и доста раздразнителен човек, перфекционист, обсебен от правилата, и постоянно недоволен от всичко и всички около него. Съседите му го смятат за труден и неразбираем човек. Книгата е изпълнена с хумор, ирония и сърцераздирателни моменти, в които именно сърдития Уве е главен герой. Авторът чудесно балансира между комичните моменти, свързани с твърдоглавия характер на героя, и дълбоките, емоционални сцени, които разкриват същността на неговата личност.
“Писатели и любовници”, Лили Кинг
Това е завладяваща история за любов, загуба, изкуство и търсене на себе си, фокусирайки се върху борбата за лична и творческа идентичност в сравнително сложен и разочароващ свят. Книгата си я купих на много случаен принцип и със страхотно намаление, а се оказа толкова откровена и дълбока. Авторката изобразява живота на Кейси (главната героияня) и темите за творчеството и голямата любов през нейните лични преживявания.Темите са много повече от това, защото творчеството през писане, загубата, смъртта и начина, по който сам определяш себе си са вплетени измежду страниците, образувайки многопластовата Кейси.
Всички персонажи са живи и емоционално наситени. Книгата не е никак натоварваща, въпреки разнообразните теми, които засяга и точно това я прави изключително подходящо четиво за есента. Отговаря на палитрата от чувства, които провокира сезона…
“Вирджиния Улф”, Найджъл Никълсън
Биографична книга, посветена на един от най-влиятелните и значими писатели на 20-ти век — Вирджиния Улф. Книгата е малка, но все пак е задълбочен и личен поглед върху живота на Улф, основавайки се на семейни архиви и спомени. Идеална е за разбиране на нейния вътрешен свят. Авторът е син на Вита Саквил-Уест, която също е известна писателка, но и близка приятелка и любовница на Вирджиния Улф. В книгата Никълсън изследва не само литературната кариера на Улф, но и нейния сложен вътрешен свят, борбата с психичното здраве и нейните отношения с важни фигури от културния кръг „Блумсбъри“. Личи си, че е написана с обич и уважение към Улф, но без да бъдат спестени нейните слабости. Именно това прави книгата проницателна, но и емоционална.
„Смъртта е занимание самотно“ ,Рей Бредбъри
Смесица от фантастика и криминална мистерия с меланхолична есенна атмосфера – идеално четиво за това време на годината. Книгата е мрачен криминален роман – мистерия и е вдъхновена от личните преживявания на Бредбъри и има автобиографични елементи. Това е Лос Анджелис през 1949 г. Книгата изследва както тайнствени убийства, така и теми като самотата, страховете и загубата с един интимен и философски поглед. Романът е за всички, които обичат мрачни, атмосферни криминални истории с дълбоки размишления за вътрешния ни свят.
„Петте четвъртини на портокала“, Джоан Харис
Гастрономия, семейна история и уютни сцени от провинциална Франция. Историята в книгата се развива в малко селце във Франция, в района на Лоара, по време на и след Втората световна война. Главната героиня, Фрамбоаз Симон, се връща в родното си село, вече като възрастна жена, за да отвори ресторант. Тя крие своята самоличност от местните хора, тъй като майка ѝ е била замесена в скандал по време на германската окупация, който продължава да тежи на семейството ѝ дори след десетилетия. Историята се заплита и разплита, когато героинята открива стари записки на майка си, в които са описани рецепти и спомени, свързани с миналото на семейството и живота в селото по време на войната. Постепенно чрез тези дневници и собствените си спомени, Фрамбоаз разкрива мрачни и дълбоко пазени тайни, които не само се отнасят до живота на нейната майка, но и променят разбирането ѝ за събитията, случили се, когато е била дете. Заглавието на тази многопластова книга не е случайно, а символично! Портокалът играе важна роля в спомените на Фрамбоаз, както и във връзката с майка й.
“Празникът на Вси Светии”, Агата Кристи
Няма как да пропусна криминалето около Хелоуин! Публикувана през 1969 година, една от историите с участието на детектива Еркюл Поаро, в която той се впуска в разгадаването на мистериозно убийство. Действието се развива в малко селце Удли Комън, където се организира парти за деца за Хелоуин. По време на тържеството,едно момиче на име Джойс, известно със своите лъжи и фантазии, казва, че е станала свидетел на убийство преди години, но тогава е била твърде малка, за да разбере какво наистина е видяла. По-късно същата вечер Джойс е намерена мъртва, удавена в кофа с вода за играта „ябълки в бурето“. Мистериозната смърт на девойката шокира местната общност и бързо се намесва известния белгийски детектив Еркюл Поаро. Останалото е сладко напрежение и заплитане на историята около убийства, които първоначално изглеждат несвързани, но всъщност водят до разкриването на по-дълбоки тайни. Много в стила на Агата Кристи, която е пример за майсторството при изграждане на напрегнати сюжети. Умее да държи читателите си в неведение до самия край.
Тези 6 уютни книги за есента предлагат разнообразие от теми и жанрове и са идеални за задълбочено четене през сезона. Есента е чудесен време да се потопите в книги с такава атмосфера, богати емоции и интроспективни теми.
Leave A Comment