Ново изследване на Barcelona Supercomputing Center (Суперкомпютърния център в Барселона) свързва екстремни климатични явления – горещини, суши и потопи – с внезапни и рязки покачвания в цените на селскостопански продукти като маслиново масло, зеленчуци, ориз, картофи и какао. Цените на какао в Гана и Кот д’Ивоар се утроиха, което веднага засегна цените на шоколада и в Европа. Това изобщо не е новина, всъщност, защото този процес започна много отдавна. Същото е с кафето, без което аз не мога да живея, но може би ще трябва да се науча…
Цената на зехтина в Европа скочи с 50% миналата година след продължителните суши в Южна Испания през 2022 и 2023 г. В Япония цените на ориза се повишиха с 48% през септември след августовската гореща вълна, а в Калифорния и Аризона зеленчуците поскъпнаха с 80% през ноември 2022 г. след засушаването. България не стои отстрани – помните ли загубата на реколтата от много плодове след измръзванията, сланите и последвалите градушки през април? Особено пострадаха черешите,затова и цената им достига тази на кокаина (моята любима шега за високите цени на черешите).
Опасността, която произлиза от този процес е особено тежка за хората с ниски доходи, които отделят голям дял от бюджета си за храна. За съжаление най-уязвимите групи ще са най-засегнати. Отново. Това може да доведе до глад, недохранване и дори нови политически вълнения. Хората с ниски доходи са особено потърпевши от климатичните промени – както заради проблемите със здравето и по-малкото възможности за качествено лечение, така и заради нарастването на цените, което вече не е някъде в бъдещето. Хората с ниските доходи буквално плащат с живота си за всичко, защото когато работиш по цял ден и изкарваш толкова, че да си покриваш сметките и да се нахраниш – това се оформя накратко твоя живот. Работиш, за да съществуваш. Това е достатъчно тъжно, ако се замислите, но нека да добавим и това, което природата ни причинява (или си ни връща).
“Хората вече усещат покачването на цените на храните като втория най-голям климатичен проблем след екстремната жега” – Максимилиан Коц, водещ изследовател от Суперкомпютърния център в Барселона.
Страни, които са силно зависими от внос на храни, като Великобритания (и не само), са особено изложени на рисковете от климатичните промени. Поскъпването на храните се отразява директно върху инфлацията навсякъде по света. И пак стигаме до тук – по-бедните домакинства намаляват храната, особено плодовете и зеленчуците, което ги води до здравословни проблеми и дългосрочни социални неравенства.
В последните години климатичните промени, заради които имахме суши, наводнения и бури в Европа, направиха така, че земеделските производители да претърпят големи загуби – над 28 милиарда евро годишно според анализ на ЕК и ЕИБ.
Климатичните промени и храната:
ЕС вече инвестира в технологии за устойчиви практики като интелигентни напояващи системи, повишена ефективност на торовете, местно селско стопанство. Друга важна инвестиция е тази в метеорологичните прогнози, устойчиви сортове култури и диверсификация в доставките на храна. С две думи – намаляване на емисиите, инвестиции в устойчиво земеделие и подкрепа на фермерите сега!
Климатичните промени вече водят до значителен и потенциално траен ръст в цените на храните и това ще се превърне в глобален риск за икономическата и социалната стабилност, особено за най-уязвимите.
Борбата срещу тази нова криза, за която всъщност знаем отдавна, изисква много спешни мерки. Успехът ни в тези действия ще определи бъдещето на изхранването и сигурността в света.
Да бъдем приятелчета на Земята вече не е избор и въпрос на “вяра” в климатичните промени.
Източници за този текст и повече информация ще намерите:
-
Financial Times – анализ на покачващи се цени по региони:
Extreme weather drives food price surges across the globe -
The Guardian – акцент върху уязвимите общности:
Rising food prices driven by climate crisis threaten world’s poorest -
Axios – инфлацията при храните в САЩ:
Grocery bills are rising as the planet cooks -
Al Jazeera – научна основа и глобални ефекти:
Climate crisis causing food price spikes around the world
Leave A Comment