Отдавна не съм спирала консумацията на месо. Мислех си го още през лятото, но така и не го направих, затова реших, че със старта на нов месец ще се мотивирам по-добре. И ето, че вече се отдадох на октомври без месо.

Един месец в общ план или в “голямата картина” може и да не е толкова много, но вярвам, че малките стъпки за опазването на планетата са също толкова важни, колкото и са големите, които очакваме от корпорациите, правителствата и всички, които имат властта да направят реална промяна за климатичните промени.

Сега за консумацията на месо и защо е важно да не прекаляваме – по данни на FAO (организацията на ООН по прехрана и земеделие) на животновъдството се падат 14,5 процента от всички емисии на парникови газове. Освен въглероден двуокис (CO2) отглеждането на животни отделя и вредните за климата газове метан (CH4), както и райски газ (N2O). Те не се задържат така трайно в атмосферата, както въглеродният двуокис, но влиянието им върху климата е в пъти по-силно от това на CO2 – около 25 пъти при метана и цели 300 пъти при райския газ.

Почти всяка растителна храна е с много по-добър емисионен баланс от всички животински продукти. Чрез отказ от консумация на месо аз мога да намаля значително личния си вреден принос. И това смятам да направя. Да, сега само през този месец, но един ден ще стане завинаги. Знам го, просто не знам още кога.

И за да не е толкова сериозен този текст, нито пък да изглежда сякаш се опитвам да убедя някого, ще споделя 4 пълни рецепти и малко подсказка за вегетариански вкусотии, които са подходящи за сезона, не изискват да сте мастър шефове и няма да ви изпразнят джобовете.

Ще пропусна салатите, защото е ясно, че повечето от тях не съдържат месо, но пък има толкова много супички…

Октомври без месо

рецептите

Светът на ГериФренска лучена супа

снимка: The Cozy cook

Започвам с нея, но ми предстои да си я приготвя у дома, затова снимката не е моя. ОБОЖАВАМ лучената супа.

1 кг лук

1 л зеленчуков бульон

1 ч.л. захар (по-добре кафява)

1 ч.л. машерка

100-120 гр ементал или кашкавал

50 гр масло

1 с.л. брашно

100 мл бяло вино

1 франзела

 

Как се прави:

Първо режете лука на тънки шайби. В тенджера разтопявате маслото, слагате лука и го задушавате за около 15-20 минути, докато напълно омекне. Междувременно разбърквайте лука, за да не загори. След това добавяте захарта и брашното и бъркате непрекъснато около на 2-3 минути. Към тази смес добавете виното и бульона. (Отварям тази скоба, защото би било хубаво сами да сте приготвили бульона, а да не ползвате готови кубчета бульон, тъй като те съдържат много консерванти и вкусът им твърде агресивен). След това добавете мащерката и солта (сол на вкус, разбира се) и оставете да се вари лучената супа още 15-20 минути. През това време пригответе филийките! Нарежете франзелата на филийки и ги изпечете в предварително загрята на 200 градуса фурна. Като станат златисти ги поръсете с ементал или кашкавал. Върнете ги във фурната, докато ементала/кашкавала се разтопи. По-френско ще ви стане, ако сипете супата в огнеупорни купички, добавяте препечените филийки, засипвате ги отгоре със сиренето (каквото ползвате) и ги слагате във фурна, докато сиренето се разтопи. Дори и без тази последна стъпка супата е готова. Лесна е за приготвяне и е чудесна за обяд или вечеря.

Крем супа от моркови и джинджифил

2 с. л. масло
1 глава нарязан лук
500 г моркови (нарязани на едро)
1 скилидка чесън
500 мл зеленчуков бульон
2-3 см обелен корен от джинджифил

половин ч. ч. прясно мляко
сол (на вкус)
черен пипер

Как се прави:

В тенджера разтопете маслото и добавете морковите и чесъна. Разбъркайте за 2-3 минути, така че да омекнат малко, а не да се запържват. Добавете бульона, лука и джинджифила и сварете морковите, докато омекнат добре. След това в блендер сипете млякото, прехвърлете морковите, малко от бульона и джинджифила и пасирайте добре, добавяйки, ако е нужно, още малко от бульона. Добавете сол и черен пипер на вкус.

Светът на ГериРататуй

Много любимо ястие, което ако трябва да съм честна, не готвя аз у дома. Но пък му се наслждавам с удоволствие. И определено е нещо, което мога да хапвам редовно. Френската кухня ми е много на сърце! А името “рататуй” е използвано във френския език за обозначаване на прости, селски яхнии от 18 век. Първата публикувана рецепта за рататуй, под формата на която е известно ястието и днес, е дело на Хейрауд, автор на книгата „Кухнята в Ница“. В нея той е описал рагу от патладжани, домати, тиквички и чушки. Първоначално това е чисто местен специалитет, който чак през 20 век става известен извън региона на Ница.

500 гр домати

1 тиквичка

4 склидики чесън

4 глави лук

1 ч.л. мащерка

1 патладжан

1 чушка

1 ч.л. риган

1-2 моркова

Как се прави:

Патладжанът нарежете на шайби и го посолете, за да изтекат горчивите му сокове. След това го оставете на страна и нарежете чесъна и лука на дребно. В дълбок тиган или тенджера сипете 3-4 супени лъжици зехтин, добавете нарязаните една глава лук и чесъна и разбъркайте за около минута. Към тях добавете нарязаните на кубчета домати и отново разбъркайте.Към доматената смес добавете и нарязаната на ситно чушка, сол на вкус и мащерката. Оставете доматената смес да ври, докато сосът се сгъсти и общо взето водата изври. Докато доматената смес ври измийте и нарежете на колелца тиквичката и морковите. Обелете и останалите две глави лук и ги нарежете на колелца. Измийте предвидения патладжан, а сгъстеният доматен сос изсипете в тава, като основата и върху него наредете колелцата тиквичките, лук и домати,моркови като ги редувате докато свършат. Печете рататуя в предварително загрята на 200 градуса фурна за около 45 минути.

Спагети с лимоново песто

Спагетите имат много опции за вегетиарнски сос/песто и всякакви вариации, но искам да споделя лимоненото песто, което си правим у дома.

Сокът на един лимон

Настъргана кора от лимон

40-50 г свежи листа босилек

60 г сурово кашу

зехтин

1 скилидка чесън – начукана на дребно

20 г пармезан

Всички тези съставки смесвате в блендер, защото е най-удобно като добавите зехтин, колкото прецените на око. Аз го правя с около 3 супени лъжици. Лимоненото песто става страхотно.

Не мисля, че има смисъл да давам рецепти за крем супа от гъби, червена леща – крем супа, крем супа от тиква, домашна пица “Маргарита”, пресни картофки на фурна, постни чушки с ориз и Миш-Маш. Нищо не правя по-различно от класическите им рецепти, нито пък за трудни за изпълнение и вярвам, че всеки може да се псрави с тях и “на око”.

Светът на Гери: домашен чипс

Изборът от храна без месо е огромен. Можете да се храните здравословно и разнообразно у дома, навън, както и в обедната почивка. Реших да споделя конкретно тези ястия, защото ги обичаме всички вкъщи и наистина са лесни. Според мен не изиксват кой знае каква подготовка и не са скъпи. Ако се замислите за всички подобни храни без месо, които обичате, знам, че ще си направите страхотно меню без да повтаряте много-много ястията…

А и вечерите вече са все по-студени и предразполагат към домашен уют, който ще ви е още по-сладък с домашен картофен чипс, например. Колкото повече сами си приготвяте храната, която консумирате – толкова по-добре!

Още от най-доброто на сезона, което да задоволи сетивата и да си приготвите у дома – печени круши с козе сирене и мед, печена тиква, печени ябълки с орехи и мед, тиквеник, чипс от моркови. И не забравяйте – печени кестени!

При тях само не забравяйте кръстчето в средата и колко време точно се пекат, защото при мен един път избухнаха във фурната от невнимание.

Вкусовете на есента са невероятни, когато няма инциденти! Както всичко останало през този сезон. Трябва много малко да го обикнеш.